Tisková zpráva, 28. 2. 2020.

Festival Fun Fatale představí vzdušný tanec s využitím protiváhy, akrobacii na stěně z lan i artistky v plastovém moři

9. ročník mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale nabídne ve dnech 16. až 25. dubna komorní inscenace výhradně ženských interpretek z Francie, Panamy či Skandinávie. Celovečerní i kratší sólové projekty využívající artistické techniky, z nichž některé v Čechách uvidíme poprvé, doplní workshopy vzdušné i pozemní akrobacie a prezentace studentů přední cirkusové školy DOCH ve Stockholmu. Kromě Klubu Mlejn se vybrané inscenace uskuteční na dalších místech v Praze, poté se festival přesune do DIODu a Horáckého divadla v Jihlavě.

Festival zahájí preformance MATMO italské artistky Eleonory Dall'Asty, která ve svých projektech zkoumá možnosti vzdušného tance za využití protiváhy. „Eleonora je velmi výraznou osobností současného cirkusu. Ve své pohybové laboratoři Panamá Aérea rozvíjí disciplíny vzdušné akrobacie směrem k umělecké tvorbě a přesně takové inscenace, které objevují nové možnosti cirkusových technik, chceme divákům nabídnout také my. Pohybový výzkum je v současném novocirkusovém světě diskutované téma, které letošní Fun Fatale reflektuje i v dalších inscenacích. Komorní charakter festivalu je pro tento účel ideální,“ láká diváky umělecká ředitelka Eliška Brtnická. Kromě Prahy se na MATMO mohou těšit také diváci v Jihlavě, kde Eleonora Dall'Asta povede týdenní masterclass techniky contra-weight s objektem zakončený veřejnou prezentací.

Cestou pohybové laboratoře se vydal také soubor Cie Pieds Perchés, který v rámci pražské části festivalu uvede premiéru site-specific projektu OK(N)o. Morgane Widmer a Stéphanie N'Duhirahe se v něm zaměří na ztenčování hranice mezi soukromým a veřejným prostorem v souvislosti s rozvojem nových technologií. Kde končí svoboda a jak se posunují limity důvěrnosti komunikací na sociálních sítích? Nejen na to se za pomoci fyzického divadla, akrobacie na vertikálním laně a živé hudby pokusí najít odpověd'.

Páteční odpoledne bude patřit prezentaci studentů cirkusové školy DOCH ve Stockholmu. Divákům přiblíží magisterské projekty artistek Eleonory Dall'Asta, Saar Rombout, Hege Eriksdatter Østefjells a Francescy Hyde či performera Eduarda Cardozo Hidalga. Nizozemská studentka DOCH Saar Rombout přiveze do Prahy netradiční choreografii na vertikálích lanech. „Představení Rope wall je neobyčejnou vizuální podívanou. Akrobatka se proplétá stěnou z lan zavěšenou uprostřed jeviště, svým tělem ji rozhoupává a zase zastavuje jakoby s ní byla spojená,“ popisuje dramaturgyně kabaretů Stéphanie N'Duhirahe. Dva večery nabité krátkými čísly akrobatek z celého světa představí také Alondru Bueno zavěšenou za vlasy, taneční akrobacii v podání Mathilde Roy nebo klaunky Olivii Weienstein a Soniu Frioux. Z českých artistek se můžete těšit na trio Holektiv nebo absurdním dramatem inspirovanou akrobacii na zavěšené židli v podání Pavly Rožníčkové a Veroniky Smolkové.

Kromě Prahy, kde festival potrvá od 16. do 19. dubna, se na akrobacii na zemi i ve vzduchu mohou od 19. do 25. dubna těšit příznivci současného cirkusu a pohybového divadla také v Jihlavě. Právě zde se českému publiku poprvé představí švédsko-finský soubor ENT. Hege Eriksdatter Østefjells a Karoline Aamås se v inscenaci PLAST dotýkají aktuálního tématu tání ledovců a zvedající se hladiny moře. „Imaginativní představení s velmi výraznou vizuální složkou a skvělou živou hudbou navozuje téměř hypnotickou atmosféru. Nepřehlédnutelná je také dokonale zvládnutá technika akrobacie na laně a u diváků oblíbený hairhanging. To vše v příjemně pomalém rytmu hudebního doprovodu,“ doplňuje Brtnická.

Po roce se na Fun Fatale vrací americká kontorsionistka Julie Bergez, která vystupovala se známým souborem Cirque du Soleil. Tentokrát přiveze krátkou sólovou choreografii s nafukovacími balónky a workshop taneční akrobacie, na němž si zájemci mohou tento druh pohybu vyzkoušet na vlastní kůži. Nabídku workshopů v Praze i Jihlavě doplní akrobacie na šálách pod vedením mexičanky Alondry Bueno a cirkusové dílny pro děti.

Fun Fatale 2020 pořádá KD Mlejn a Tělocvičná jednota Sokol Jihlava – divadlo DIOD ve spolupráci se spolkem Cirkus Mlejn za podpory Městské části Praha 13, Magistrátu hlavního města Prahy, Statutárního města Jihlava a Ministerstva kultury České republiky.

Podrobný program festivalu včetně informací o vstupenkách a workshopech najdete na www.funfatale.cz nebo na festivalovém facebooku Fun Fatale.

Kontakt:
Eva Roškaňuková / tel. 731 416 427 / e-mail: cirkus@mlejn.cz / www.funfatale.cz