Festival Fun Fatale představí ženy v cirkuse i cirkus v ženách

Tisková zpráva

Sedmý ročník, akrobatky zavěšené sedm metrů nad zemí, sedm krát dva novocirkusových představení, to je letošní mezinárodní festival současného cirkusu Fun Fatale. S podtitulem “Ženy v cirkuse - cirkus v ženách” ve dnech 11. dubna až 9. května nabídne inscenace akrobatek z Francie, Švýcarska či Velké Británie, worshopy vzdušné a pozemní akrobacie i představení pro děti. Na celovečerní i kratší sólové projekty se mohou těšit diváci v Praze, Jihlavě, Brně a Bratislavě. Svěží novinkou nejen pro divadelní fanoušky je vizuál z dílny Adély Wiederlechnerové.

Hvězdou letošního ročníku je představení DRU francouzského souboru La June Compagnie, které, ačkoliv mělo premiéru teprve v listopadu loňského roku, slaví jeden úspěch za druhým. Novátorský projekt Anny Le Bozec a Samanthy Lopez je kritiky pokládán za objev francouzského současného cirkusu, o čemž svědčí i zastoupení produkční skupinou En cirQuit. “Když vás zastupuje En cirQuit, vlastně už ničeho moc lepšího dosáhnout nemůžete. Je to opravdu přelomová show, ve které uvidíte akrobacii na hrazdě tak, jak jste ji ještě nikde jinde neviděli. Je to plné energie, vtipu, překvapení, ale také perfektní techniky a nových postupů. Navíc doplněné skvělým zpěvem obou performerek. Anna a Samantha u nás povedou také workshop na visuté hrazdě, který si já osobně nenechám ujít,” láká nejen do hlediště dramaturgyně festivalu Eliška Brtnická, jejíž doménou je právě akrobacie na hrazdě.

Poprvé se na festivalu představí také Carli Jefferson, která ve svých projektech propojuje různé umělecké žánry od tance, přes hudbu, divadlo až po výtvarné umění. Britská performerka známá z působení ve skupině STOMP si pro diváky přichystala jedinečný koncert, který doprovodí cirkusová jam session v podání českých i zahraničních akrobatek.

Ze známých souborů se diváci mohou těšit na interaktivní představení No man's land oblíbených Collectif and then.., pravé Vejce vejci v podání Compagnie des Pieds Perchés nebo tématicky vážnou Enolu Elišky Brtnické. Chybět nebude ani každoroční oblíbený kabaret sestavený z kratších čísel účinkujících akrobatek.

Festival nabídne také jedinečnou možnost pro diváky. Ti si mohou na čtyřech workshopech vyzkoušet akrobacii na vlastní kůži. Vybírat mohou mezi visutou hrazdou pod vedením akrobatek z La June Compagnie, pozemní taneční akrobacií s Mirabelle Gremaud nebo ikarskými hrami lektorek Avivy Rose Williams a Helene Leveau. Pro děti je připraven workshop vzdušné i pozemní akrobacie, žonglování a dalších cirkusáren.

Fun Fatale se nově vydává také na pole výtvarného umění. Se záměrem oslovit pro zpracování vizuálního stylu každý rok jinou grafičku jako první svůj pohled na festival představí brněnská výtvarnice Adéla Wiederlechnerová. Nejen na plakátech se tak potkají syrová kresba, ptáci a červená barva typické pro její práci.

Kromě pražského Klubu Mlejn, kde festival potrvá od 11. do 15. dubna, se na akrobacii na lanech, hrazdách i zemi mohou 16. dubna těšit příznivci současného cirkusu a pohybového divadla také v Bratislavě (A4 – Priestor súčasnej
kultúry), 25. až 29. dubna v Jihlavě (DIOD - Divadlo otevřených dveří) a letos poprvé také 9. května v Brně (BuranTeatr).

Fun Fatale 2018 pořádá obecně prospěšná společnost KD Mlejn ve spolupráci se spolkem Cirkus Mlejn, divadlem DIOD Jihlava a klubem A4-Priestor súčasnej kultúry Bratislava, za podpory Městské části Praha 13, Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury České republiky.

Kontakt:
Eva Roškaňuková
Tel. 731 416 427
E-mail: cirkus@mlejn.cz
www.funfatale.cz